Ciekawe sposoby na naukę

Uczenie się dla wielu osób jest dosyć trudne i czasochłonne, a po długich godzinach spędzonych nad książkami tak naprawdę niewiele pozostaje w głowie. Jak sprawić, by nauka była znacznie szybsza i efektywniejsza? Co zrobić, aby uczenie się nie było trudne i nudne, a fakty pozostaną w pamięci na dłużej? Są na to sposoby.

Mapa myśli 

Ciekawym pomysłem jest wykorzystywanie takich kreatywnych technik jak samodzielne tworzenie mapy myśli. Metoda ta polega na tym, że w centrum kartki zapisujemy słowo lub rysunek, który go symbolizuje. Do tego słowa dołączamy różne skojarzenia, a każde do każdego utworzonego skojarzenia, nowe skojarzenie. Dla zobrazowania można mapę myśli porównać z drzewem, gdzie z pnia drzewa wyrastają konary, a następnie większe gałęzie. Każdy z tych elementów jest skojarzeniem, który rozgałęzia się na inne skojarzenia. Taka mapa myśli jest pomocna szczególnie, jeżeli projekt wymaga inwencji twórczej i innowacyjnych rozwiązań.

Dobrym sposobem na naukę jest pobudzenie swojej kreatywności przy zapamiętywaniu różnych faktów, cyfr, ciągów liter i wiele innych. Można wykorzystać metodę tworzenia abstrakcyjnej, a nawet zabawnej historii, która zawiera w sobie wszystkie kolejne ważne do zapamiętania fakty. Taka wymyślona historia na pewno pozostanie dłużej w naszej pamięci i jesteśmy w stanie także w ten sposób zapamiętać znacznie więcej informacji w krótkim czasie.

Pisanie ręcznie

Dobrym sposobem jest także notowanie ręczne. Ta metoda sprawdza się przede wszystkim podczas słuchania wykładów czy także uczenia się z podręczników. Podczas pisania notatek ręcznie o wiele więcej zapamiętujemy, niż kiedy piszemy na komputerze, albo jedynie słuchamy.

Używanie kolorów 

Używanie kolorów również wpływa na szybkość zapamiętywania. Warto, więc najważniejsze notatki podkreślać kolorami szczególnie, jeżeli jesteśmy wzrokowcami, to kolor najbardziej przykuje naszą uwagę i pozwoli na lepsze zapamiętanie podkreślonej definicji, czy też słówek w obcym języku.

Czytanie na głos 

Warto także ćwiczyć czytając na głos. Ta metoda jest bardzo przydatna, jeżeli uczymy się na pamięć piosenki, tekstu, wiersza. Czytanie na głos sprawi, że zapamiętamy tekst, kolejność poruszanych zagadnień, a także możemy ćwiczyć tempo wypowiedzi, co jest ważne podczas prezentacji i wystąpień publicznych.

To tylko przykłady technik, które pozwolą nam bardziej efektywnie się uczyć. Tak naprawdę sposobów na efektywną naukę jest znacznie więcej, więc jeżeli nauka nie sprawia Ci przyjemności i jest problematyczna warto wykorzystać różne metody i techniki, aby ją usprawnić. Warto także zrobić sobie krótkie przerwy, co pozwoli chwilę odetchnąć i lepiej skoncentrować się na dalszej nauce.

About The Author