Manga, a komiks, czym się różnią?

Japońska manga-podstawowe informacje

Manga z języka japońskiego oznacza komiks, obraz, rysunek oraz karykaturę. Te słowo wywodzi się od sposobu ozdabiania rycin. Współcześnie poza Japonią oznacza komiks. Manga z czasem ewoluowała z połączenia malarstwa i drzeworytu japońskiego wraz z zachodnimi stylami rysowania. Obecnie jest drukowana głównie w czerni i bieli. Wyjątek stanowią okładka oraz ewentualnie pierwsze strony. Najbardziej popularne mangi są kolejno adaptowane na japońskie seriale anime oraz animowane filmy.

Japońska manga, a kolorowe komiksy 

Ciężko odpowiedzieć od razu na pytanie, czym się różni powszechnie znany komiks od mangi szczególnie, jeżeli nie jest się osobą obeznaną z tym tematem. Możliwe, że pierwszą zauważalną różnicą jest to, że bohaterowie mangi mają duże, charakterystyczne oczy. Kolejną różnicą jest fakt, że komiksy są barwne i kolorowe, a manga charakteryzuje się użyciem jedynie bieli i czerni. Nie oznacza to jednak, że manga jest gorsza jakościowo. Japończycy słyną z tego, że potrafią oddać piękno świata i osobowość postaci tylko odcieniami szarości szczególnie jest to widoczne wtedy, gdy manga rysowana jest przez prawdziwych artystów. Kolejną zasadniczą różnicą są kadry. W kolorowych amerykańskich komiksach, rozłożone są one równomiernie. Charakteryzują się także tym, że mają one identyczne wymiary natomiast w mandze kadry są różne. Nigdy nie wiadomo, czy obraz pokazujący fragment historii będzie zajmował maleńki kawałek kartki czy też całą stronę. Jest przez to dosyć nieprzewidywalna. Postacie z tych dwóch rodzajów komiksów także się różnią. Postacie z mangi nie są przedstawieni tak samo jak w kolorowych komiksach, czyli zwykle jako bohaterowie i przestępcy. Wyróżniają się one złożonym charakterem. Bohaterami mangi targają sprzeczne emocje i posiadają zarówno pozytywne jak i negatywne cechy charakteru, które możemy interpretować na swój własny sposób.

Dlaczego warto sięgnąć po mangę?

Losy bohaterów mangi z czasem przestają z czasem być obojętne czytelnikowi. Czytelnik stopniowo zaczyna zastanawiać nad życiem bohaterów oraz nad słusznością ich postępowania. Historia nie ma klarownego zakończenia i zmusza to czytelnika do refleksji. Nigdy nie wiadomo jak zakończy się historia przedstawiona w mandze. Fascynujące jest to, że można spodziewać się wszystkiego.

About The Author